Yalan söylemek, her kültürde ve dinde ayıplansa da, günlük hayatta kimi zaman masumane, kimi zaman tehlikeli binlerce yalan söyleniyor. Ancak yalancılıkta ustalaşan biriyle karşılaştığınızda, size yalan söylendiğini anlamanız hiç kolay olmayabilir, tabii ki karşınızdaki Pinokya gibi burnu uzayan biri değilse.

İşte uzman psikologların gözünden, yalan söylendiğini gösteren 10 vücut dili işareti.

Yalan söylerken kafasının yönünü değiştiriyorsa

Eğer direkt bir soruyla muhatap olan kişi, kafasının yönünü sağdan sola, ya da yukarıdan aşağıya değiştirme ihtiyacı hissediyorsa, muhtemelen size yalan söylüyordur.

Nefes alışverişleri değişiyorsa

Yalan söylemek, insanları gergin ve sinirli yapabilir. Kişinin nefes alışverişlerindeki ani değişim, omuzlarının inip kalkması ya da sesinin bir anda kısıklaşması yalan söylediğinin belirtisi olabilir.

Hareketsiz duruyorsa

İnsan rahatken, vücudunun hafiften hareket etmesi, rahat bir duruş normaldir. Eğer karşıdaki kişi, bunun tam tersini yapıyor ve kaskatı duruyorsa, bu bir yalan belirtisi olabilir.

Sözlerini ya da ifadelerini tekrarlıyorsa

Sözlerini gereksiz şekilde tekrar ederler çünkü hem sizi, hem de kendilerini söyledikleri yalana inandırmak isterler. Sözlerin tekrar edilmesi, aynı zamanda, yalan üretmek için zaman kazanmaya yönelik bir adım da olabilir.

Eliyle ağzını kapatıyorsa

İnsanlar, kendilerine yöneltilen soruya yalanla karşılık verdiklerinde, bilinçsiz şekilde elleriyle ağızlarını kapatma eğilimindedir. Bu işarete dikkat!

Vücudundaki hassas bölgelere dokunur

İnsanlar, yalan söylerken yine istemsiz şekilde yüzlerindeki ya da vücutlarındaki hassas bölgelere dokunma eğilimindedir. Dokundukları yer, çene, göğüs, gırtlak, boyun gibi yerler olabilir.

Parmağıyla çok fazla işaret eder

Yalanının ortaya çıkmasından korkan kişi, daha savunmacı pozisyona geçer. Bu da parmağıyla çok fazla sizi işaret etmesine yol açar.

Gereksiz şekilde çok fazla bilgi verir

Konuşurken, gereksiz şekilde aşırı bilgi verilmesi de bir yalan işaretidir. Yalancılar, çok fazla detay vererek, açık ve dürüst olduklarını vurguladıklarını sanırlar.

Konuşma güçlüğü çekerler

Yalan söylediğimizde strese gireriz, bu da ağzımızın kurumasına yol açar. Kimi zaman da dudağımızı ısırmamız ya da bükmemiz, yalan söylediğimizin bir göstergesidir.

Göz kırpmadan size bakarlar

Genelde insanlar yalan söylediklerinde gözlerini kaçırır. Ama bunun tam tersine, aşırı göz kontağı kurulması, gözlerin hiç kırpılmaması da yalancının, size üstünlük kurma ve sizi maniple etme girişimidir.

Kaynak: Dr. Lillian Glass’ın “Yalancıların Vücut Dili” kitabından alıntılanmıştır.

Leave a Reply