Masaj koltuğunun faydaları

Masaj yaptırmanın insanı ruhen ve bedenen rahatlattığına herkes hem fikirdir. Ancak masaj yaptırmak, her zaman için pratik ve ve ucuz bir çözüm olmayabilir. Böyle bir durumda masaj koltukları devreye girecektir. Masaj koltuğu alırken nelere dikkat etmeliyiz? Masaj koltuğunun faydaları ve zararları nelerdir?

masaj koltuğunun faydaları
Masaj koltuğunun faydaları

Masaj koltuğu almadan önce bu yazıyı mutlaka okuyun. 2003 yılında yapılan bir araştırmaya göre “iyi bir masaj, akapunktur ya da benzeri tedavi yöntemlerinden çok daha iyi sonuç vermiş ve ağrı kesicilere olan ihtiyacı yüzde 36 oranında azaltmıştır.”

Masajın bir diğer faydası ise migren ağrılarını azaltması ve daha iyi bir uyku uyumanıza yardımcı olmasıdır. Özellikle İsveç masajının eklem ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir.

Masajla laktik asit seviyenizi düzenleyin

Masaj yaptırmanın faydaları
Masaj yaptırmanın faydaları

Profesyonel sporcular ve antrenörlerin en büyük sıkıntılarından biri, spordan sonra kaslarda laktik asit salgısının artmasıdır. Kasların masajla rahatlatılması sonucu, kan damarları genişler ve laktik asit gibi atıklar, vücuttan daha kolaylıkla atılabilmektedir. Özetle, düzenli yapılan masaj, yoğun fiziksel aktivitenin ardından oluşan kas yorgunluğunu azaltmada birebirdir.  

Masaj koltukları, kanserli hastalara yardımcı oluyor

Yapılan araştırmalar, masajın kanserli hastaları rahatlattığını ve kanserin semptomplarını azaltmaya yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Masajla, vücudumuzun bağışıklık sistemi güçlenir ve kansere mücadele konusunda vücudun direnci artar.

Masaj sadece fiziksel ağrıları azaltmakla kalmaz, aynı zamanda stres, anksiyete, depresyon gibi rahatsızlakların tedavisinde de önemli bir rol oynamaktadır.

Günümüzde, stres, panik atak gibi rahatsızlıkların toplumda bir hayli yaygın olduğunu biliyoruz. Bunun sonucu olarak, yüksek tansiyon gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Masajla birlikte, stresin negative etkileri azalır ve tansiyonumuz dengelenir.

Masajın etkileri saymakla bitmez. Masaj koltuklarının faydalarını 5 ana başlıkta toplayabiliriz.

Omuriliğimizi destekleyerek, sinirler üzerindeki baskıyı azaltır

Tam olarak yatık pozisyondaki bir masaj koltuğu,  vücudu boylu boyunca destekleyerek omurgamıza yapılan baskıyı azaltır. Vücudumuzdaki ana sinirler, omurilik üzerinden el, ayak ve parmaklarımıza dağılır. Omurilikte sıkışma ya da bu bölgedeki baskı, sinirleri de baskılar. Omurilik bölgemizi destekleyen kaslar rahatladıkça

Masaj koltuğu duruşumuzu düzeltir

Masaj koltuğunun hedefinde, vücudumuzdaki belirli kas grupları vardır. Koltuk farklı tekniklerle, bu kaslardaki ağrıyı azaltır. Kaslar gevşedikçe, vücuttaki dengesizlik de düzelmiş olur. Gevşeyen kaslar, vücudumuzun daha rahat, hızlı ve esnek hareket etmesini sağlar. Kalça ağrısı, boyun ve bel eklemlerindeki ağrılar azaldıkça, vücudumuzun ağırlık dengesi düzelir ve daha güzel bir duruşa, postüre kavuşmuş oluruz.

Stresi azaltır

Stres, çağımızın en belalı rahatsızlıklarından. Stresimiz azaldıkça, psikolojimiz de düzelir. Strese bağlı uykusuzluk, iştahsızlık gibi sorunlar azalır ve kandaki kortizol seviyemiz dengelenir. Bunun sonucunda da tansiyonumuz düzene girer.

Kan dolaşımını iyileştirir

Kan dolaşımının düzenli şekilde artması, daha iyi hissetmemizi sağlar. Kanımız, hücrelerin ihtiyaç duyduğu oksijeni ve diğer faydalı unsurları taşır ve toksinleri vücut dışına atılmasını sağlar. Kasların gevşemesiyle birlikte kan akışımız hızlanır.

Vücudun endorfin salgısını stimüle eder.

Endorfinler, stresin etkilerini azaltan ve daha mutlu hissetmemizi sağlayan nöro taşıyıcılardır. Masajla birlikte endorfin salgımız artar ve sıhhatimize direkt olumlu etkide bulunur.