Ünlü Yunan düşünür Sokrates’in eşinden çok çektiği söylenir. Hatta ona atfedilen bir söz vardır. Evlilikle ilgili fikrini soranlara şöyle demiştir Sokrates:

Karın iyi çıkarsa mutlu, kötü çıkarsa filozof olursun

Amerikalı ünlü ilişki ve evlilik danışmanı Harry Benson, Sokrates’inkine benzer bir yaklaşımla mutlu evliliklerin sırrını çözdüğünü iddia ediyor. 20 yıldır, evlilikleri kötü giden çiftlere danışmanlık yapan Benson, aynı zamanda Evlilik Vakfı’nın araştırma direktörü.

Kötü giden evlilikleri düzeltme umuduyla çiftlerin çocuk yaptığı da oluyor. Ancak Benson’a göre, çözüm çocuk yapmak değil. Çünkü evlilik denilen kurum, aslında temelde tek bir kişinin etrafında şekilleniyor, o kişi de kadın.

Benson’a göre çözüm basit: Eğer erkek, evliliğin temel direği olan kadını mutlu etmeyi başarırsa, hem çocuklar, hem koca, hem de tüm aile mutlu oluyor. Eğer kadın mutsuzsa, diğerlerinin mutlu olması evliliğin sürdürülmesi için yeterli olmuyor.

Harry Benson, hem kendisinin evliliğinden yola çıkarak, hem de 300’den fazla evli ve anne olan kadınla yaptığı danışmanlık seanslarından elde ettiği sonuçlara göre, kadınlar kocalarından en çok para, statü, sıcak bir yuva vesaireden önce kendileriyle ilgilenilmesini, daha sonra da çocuklarıyla ilgilenilmesini ve kibar olunmasını bekliyor. Erkek, bu beklentileri karşıladığı oranda, ailedeki mutluluk seviyesi artıyor.

I’ve spent the past 20 years teaching thousands of couples how to have a happy marriage and am now research director for Marriage Foundation.

Araştırmaya göre, evdeki tamirat işlerinin yapılması, iyi bir maaşa sahip olunması, güçlü ve seksi olunması gibi özellikler, kadın için beklenti listesinin en altında kalıyor.

Leave a Reply